Železniční sektor zrychluje expanzi elektromobility. Již do konce roku 2024 chce průmysl nové akvizice v železniční dopravě (zcela regionální železniční souprava) na neelektrifikovaných tratích k alternativním palivům. Cestu tam popsali v pozičním dokumentu železniční sdružení Allianz pro Schiene, mofair a Asociace německých dopravních společností VDV.
Politici musí rychle objasnit rámcové podmínky
Společným prohlášením sledují cíl co nejrychleji odstranit mezeru ve stoprocentní elektrické mobilitě v místní železniční dopravě. Aby bylo možné dodržet harmonogram, průmysl očekává, že politici letos vyjasní rámcové podmínky. „Průmysl potřebuje jasný a také„ plně financovaný “plán elektrifikace trasy pro nadcházející desetiletí,“ uvádí se v pozičním dokumentu. „Naopak, existují trasy, které nebudou elektrifikovány ani z dlouhodobého hlediska.“ Vozidla s alternativními pohony, jako jsou vodíkové nebo bateriové vlaky, mohou tato spojení využívat. Železniční sektor dále vyzývá federální vládu, aby významně zvýšila financování v současné době na alternativní pohony v železniční dopravě ve výši 12,6 milionů eur ročně. Federální vláda musí mimo jiné vytvořit úlevu pro další výdaje na pořízení vozidel s alternativním pohonem. Podle názoru sdružení by měl rovněž přispět na náklady na palivovou infrastrukturu pro vodíkové vlaky a nabíjecí infrastrukturu pro bateriové vlaky a podporovat přestavbu naftových vozidel na alternativní pohony.
Elektrifikace a vozidla s alternativními pohony patří k sobě
Mezitím místní dopravní vozidla s alternativními pohony dosáhla úrovně vyspělosti, která umožňuje objednávky, zdůrazňují asociace ve společném prohlášení. To znamená, že vodíkové a bateriové vlaky mohou zlepšit již tak dobrou uhlíkovou stopu železniční trati, zejména na trasách bez trolejového vedení.
Současně sdružení vedou kampaň za elektrifikaci trasy vpřed. Ze současných 61 procent musí Německo zvýšit podíl elektrifikovaných tras na 70 procent do roku 2025 a na nejméně 75 procent do roku 2030. Kromě regionální železniční dopravy z toho mají prospěch také dálkové a nákladní vlaky, které se spoléhají na trolejové vedení.
Kdekoli je využití trasy nižší, má v místní dopravě smysl použití vozidel s alternativními pohony. S pozičním dokumentem toto odvětví objasňuje: stoprocentní elektrická mobilita v místní železniční dopravě je proveditelná a již není utopií. Klíčem k tomu je další elektrifikace trasy a vozidel s alternativními pohony. Další elektrifikace německé železniční sítě a zvýšené využívání alternativních pohonů se navzájem doplňují a patří k sobě.
Aliance Pro-Rail: Železnice jsou nejlepší v elektrifikaci
Dirk Flege, výkonný ředitel Allianz pro Schiene, říká: „S tímto pozičním dokumentem vysíláme tři jasné zprávy. Zaprvé: Železniční sektor dokáže elektromobilitu lépe než jakýkoli jiný druh dopravy využít. Zadruhé: S využitím vodíkových a bateriových vlaků je železniční sektor připraven učinit další krok na cestě k stoprocentní elektrické mobilitě. Za třetí: Pro větší elektromobilitu na kolejích potřebujeme společný postup ze strany průmyslu a politiky. Federální vláda musí vyvinout koncept elektrifikace. Spolkové republiky a jednotlivé státy musí stanovit datum, od kterého se již nesmí v místní železniční dopravě objevovat nová naftová vozidla. A odpovědné orgány musí rozhodnout, které trasy v regionální železniční přepravě vodíkových nebo bateriových vlaků budou použity. “
mofair: harmonogram elektrifikace je důležitý pro zajištění bezpečnosti
Dr. Matthias Stoffregen, výkonný ředitel společnosti mofair, říká: „Místní osobní železniční doprava chce přispět ke snížení CO2. Železniční společnosti, orgány veřejné dopravy, výrobci vozidel a půjčovny vozidel potřebují k tomu jasné rámcové podmínky, které nyní musí zajistit federální vláda. Pouze s jasným harmonogramem elektrifikace bude jasné, kam budou která vozidla v budoucnu schopna jet. Bez ní zůstane na trhu nejistota, která zpomalí dekarbonizaci.“
Asociace německých dopravních společností (VDV): Cíle lze dosáhnout pouze se souhlasem všech zúčastněných stran
Martin Schmitz, výkonný ředitel VDV, říká: „Železnice je již nyní nejekologičtějším způsobem dopravy, který šetří zdroje a má nízké emise. Investice do síly tohoto druhu dopravy jsou proto v souladu s vnitrostátními cíli ochrany klimatu, cíli EU z Green Deal a Pařížskou dohodou o ochraně klimatu. V mnoha případech lze efektivní využití energie z trolejového vedení doplnit bateriemi, aby bylo možné nabídnout mobilitu, která je 100% elektrická a s obnovitelnou energií. Prototypy a testovací projekty byly zahájeny za účelem získání provozních a technických zkušeností. Projekty lze nyní podle zjištění škálovat a rozšiřovat. Ale pouze s koordinací mezi provozovateli sítě.