Švédský výrobce nákladních automobilů AB Volvo v pátek oznámil překvapivý nárůst základních zisků za první čtvrtletí, protože žongloval se silnou poptávkou na trhu a napjatým dodavatelským řetězcem, který omezil jeho schopnost držet krok. s objednávkami. Konkurent německých Daimler Truck a Traton také uvedl, že očekává, že dodávky komponentů zůstanou nestabilní, přičemž se očekává, že další přerušení a zastavení výroby budou brzdit jeho podnikání.
Výrobci těžkých nákladních vozidel se potýkají s globálním nedostatkem součástek, jako jsou polovodiče, a nedostatkem nákladních kapacit od doby, kdy se poptávka na trhu začala zotavovat z počátečního pandemického šoku. Ruská invaze na Ukrajinu, kterou Moskva nazývá speciální vojenskou operací, dále zatemnila vyhlídky dodavatelských řetězců a motorové nafty a západní výrobci jako Volvo omezili výrobu a prodej v Rusku. Upravený provozní zisk Volva vzrostl na 12,68 miliardy švédských korun (1,33 miliardy dolarů) z 11,82 miliardy před rokem, což je výrazně proti 10,55 miliardy, které analytici viděli v průzkumu společnosti Refinitiv.
Výsledky vyloučily dříve oznámené opatření související s válkou na Ukrajině
Akcie společnosti se sídlem v Göteborgu, jednoho z největších švédských zaměstnavatelů, vzrostly o 1,1 % do 07:08 GMT v pátek, takže akcie v tomto roce zatím klesly o něco málo přes 20 %, což odráží široký pokles průmyslových blue chips. „Navzdory omezené viditelnosti v dodavatelském řetězci a nedostatkům polovodičů, které stále ovlivňují průmysl očekáváme, že konsensuální očekávání se posunou výše, pokud jde o lepší než očekávaný výkon divize nákladních vozidel,“ napsali akcioví analytici z JP Morgan ve zprávě.
Generální ředitel společnosti Volvo Martin Lundstedt řekl: „Měli jsme dodatečné náklady v důsledku narušení dodavatelského řetězce a také vyšších nákladů na materiál a proaktivně jsme spolupracovali s cenovým managementem na jejich zmírnění.“ „Očekáváme, že inflační tlaky budou pokračovat.“
Vzhledem k tomu, že mnohé vstupní náklady rychle rostou, Volvo se také snažilo zachovat flexibilitu ve svých vlastních cenách, takže se zdráhá přijímat objednávky s dodávkami příliš daleko do budoucnosti. Kromě frustrace z problémů s dodavatelským řetězcem, které přinutily výrobce vozidel omezit produkci ve čtvrtletí, byla poptávka po nákladních vozidlech na většině hlavních trhů silná, což mělo za následek, že byly zasaženy jak vyššími náklady, tak nedostatečným prodejem.
„Máme plné knihy objednávek a dodací lhůty jsou dlouhé, a to nás přimělo k restriktivním slotům objednávek, což negativně ovlivnilo příjem objednávek,“ uvedl Lundstedt v prohlášení. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom zkrátili dlouhé dodací lhůty pro naše zákazníky.“
Společnost Volvo, zaskočená omezenými dodávkami, uvedla, že objednávky jejích nákladních vozů prodávaných pod značkami jako Mack a Renault, stejně jako pod vlastním jménem, klesly v prvním čtvrtletí meziročně o 47 %, zatímco prognózy pro Evropu zůstaly nezměněny a severoamerické trhy nákladních vozidel.