
© město Zlín
Statutární město Zlín pokračuje v rozšiřování sítě cyklostezek. V dlouhodobé praxi to znamená, že každoročně ve městě vznikne nejméně jeden nový větší cyklistický úsek. Aktuálně probíhá stavba komunikace pro pěší a cyklisty podél ulice K pasekám (kolem lezecké stěny Vertikon), čímž dojde k propojení nejlidnatějšího sídliště Jižní Svahy na cyklistickou infrastrukturu až k ulici Luční na Jižních Svazích. Zároveň se tímto dokončí i propojení úseku Pasecká k restauraci u Barcuchů.

Aktuálně je v přípravě výstavba cyklostezky podél ulice Vodní, která propojí Cyklostezku u Čepkova s ulicí Zarámí. Zde ale město ještě musí počkat s výstavbou na jinou investiční akci. Ve stejné lokalitě se letos i v příštím roce chystají obnovy plynovodů. Po dokončení těchto prací bude město navazovat se stavbou cyklostezky. Pokračuje rovněž projekční příprava cyklostezky na Havlíčkově nábřeží, kde však dojde zřejmě k prodlevě kvůli podaným námitkám soukromé osoby. Další propojení se chystá mezi UTB na Jižních Svazích, které propojí stávající cyklostezku kolem Tepla Zlín s cyklostezkou, která začíná u MHD Slunečná a pokračuje dále k II. Segmentu.
Pokud jde o pravobřežní komunikaci, zde město již má k dispozici vyhotovenou dokumentaci pro stavební povolení a nyní probíhá už několikáté kolo jednání s vlastníky potřebných pozemků pro vedení této páteřní cyklotrasy. Zde je součástí záměru i vznik nového mostu a realizace celé komunikace podél areálu Rybníky.
Podle plánů a návrhů sítě cyklistické dopravy města Zlína a Zlínského kraje jsou navrženy rovněž trasy ve směru na Uherské Hradiště přes Březnici. Dále spojení s Luhačovicemi přes Kudlov (Baťova dálnice) a napojení na Vizovice. „Zde jsme už vytipovali koridor pro vedení trasy a zahrnuli jej do prioritních tras, což v budoucnu usnadní financování. Ve směru na Vizovice je ovšem složitá majetkoprávní příprava a hlavně záleží na okolních obcích, jak se se situací vypořádají,“ vysvětluje náměstek primátora pro dopravu Michal Čížek.
Město myslí rovněž na zlepšení zázemí pro cyklisty. „Letos se chceme soustředit především na revitalizaci původního mobiliáře, opravy altánů, laviček. Došlo k přestěhování servisních stojanů na frekventovanější místo u tržiště, kde snad nebude pod tak velkým tlakem vandalů. Cyklo myčka má stavební povolení pro letošní rok,“ pokračuje náměstek Čížek.
Radnice začne postupně instalovat na vybraných úsecích bodová solární světla, důvodem je zvýšení bezpečnosti. „Protože lidé příliš neakceptují nebo neumí číst dopravní značení, zkoušíme do problémových úseků doplnit také informační nápisy. Každý chodec, který si nemusí všimnout značení cyklostezka, si dnes může v podchodech přečíst, že ty slouží jen pro cyklisty. Obrázek/piktogram kola v cyklopruzích také není často chodci pochopen nebo akceptován, zkoušíme tedy informační nápisy, že pruh slouží pouze pro kola,“ uvedl Michal Čížek s tím, že letos je v plánu také výraznější probírka náletových porostů podél cyklostezek, což by mělo přispět k nižší rychlosti a míře zarůstání zelení.
Podobné zprávy
Na nádraží v Trondheimu postaví 234 bytů
Veřejná projednání k parkování v Jihlavě přinesla řadu podnětů
Stavební práce omezí motoristy i chodce, dvě akce se týkají městského centra Zlína