Ostrava-Vítkovice, křižovatka frekventovaných ulic Rudná a Lidická. V minulých týdnech ji kvůli výměně systému semaforů museli řídit regulovčíci. Na tomto i dalších místech, kde místo automatického systému dopravu řídí policisté, se ukazuje, že poměrně velká část řidičů potřebuje osvěžit pokyny regulovčíků a s nimi související pravidla. Potvrdila to i nedávná soutěž Regulovčík roku. Oslovili jsme proto policisty, aby nám speciálně pro vás, stručně zopakovali pokyny regulovčíků. Ujal se toho v kraji ten nejpovolanější – Jakub Demel z oddělení silničního dohledu krajského ředitelství, tedy vítěz letošního krajského kola soutěže Regulovčík roku.
Jakub Demel, vítěz krajského kola soutěže Regulovčík roku: „Základním pokynem je ČERVENÁ, STŮJ pro řidiče, kteří jsou ke mně čelem nebo za mými zády. Chodci mohou procházet tam, kde provoz stojí. Druhý pokyn je POZOR. Regulovčík zvedne pravou ruku a pro všechny řidiče, pro které bylo volno, platí, že mají stát. Pro ty, co měl pokyn stůj, tak se mohou připravit k jízdě. Třetím pokynem je pokyn VOLNO, z boku policisty je to signál volno, opačně je to pokyn stůj. Posledním pokynem je takzvaná TROJSTRANNÁ UZÁVĚRA. V tomto případě z levé strany z boku policisty mohou řidiči přijíždět rovně, doleva i doprava. Ti, kteří jedou směrem k pravé ruce, mohou pouze odbočit doprava z cesty, která je přede mnou.“
Regulovčíci se na místech, kde potřebují řídit dopravu, samozřejmě střídají. I s touto situací se řidiči mohou setkat.
Jakub Demel, vítěz krajského kola soutěže Regulovčík roku: „Ten, který řídí křižovatku, zvedá ruku, na všechny směry se provoz zastaví, aby bylo bezpeční pro toho, kdo přichází. Druhý regulovčík přichází, klepne na rameno původnímu, že je připraven. Ten, který řídí křižovatku, tak odchází. Pokud nepochopíte pokyn a já vás vidím, tak vás zastavím na místě, které je relativně bezpečné. Pokud to nestihnu, tak zvednu ruku a tu křižovatku si vyčistím na pokyn pozor. Při neuposlechnutí mého pokynu jsou v blízkosti křižovatky připraveny hlídky, které dané porušení zákona jsou schopné řešit a případně pokutovat.“
Všichni regulovčíci se shodují: pokud přijíždíte na křižovatku, kterou řídí, není se čeho bát.
Jakub Demel, vítěz krajského kola soutěže Regulovčík roku: „Je to jen o tom přijet s klidnou hlavou a na tom policistovi uvidí, co mají dělat. Ukáže jim rukou, ukáže jim hlavou nebo zakýve. Není se čeho bát, jsme všichni jenom lidi.“