Železniční společnost Slovensko (ZSSK) plánuje vybudovat další moderní středisko technicko-hygienické údržby (THÚ) v Žilině, které přinese výhody pro všechny železniční dopravce na Slovensku a zároveň zlepší pracovní podmínky pro zaměstnance. Realizace projektu přispívá k dosažení strategického cíle Strategického plánu rozvoje dopravy SR do roku 2030 zajištění údržby železničních vozidel a jejich zázemí. Projekt také navazuje na záměr Partnerské dohody SR na roky 2021 – 2027 vybudovat střediska pro kontrolu a přípravu železničního vozového parku. Výstavba střediska je v souladu se strategickými dokumenty a přinese významné zlepšení údržby vlaků i díky konceptu centralizace činností TSU do jednoho střediska.
„ Vybudování nového střediska technicko-hygienické údržby v Žilině nám umožní poskytovat rychlejší a efektivnější údržbu vlaků nejen pro naše vlaky, ale i pro ostatní železniční dopravce, což přispěje ke zvýšení spolehlivosti, bezpečnosti a komfortu pro cestující. Kromě toho nové středisko vytvoří moderní a bezpečné pracovní podmínky pro naše zaměstnance, což je pro nás velmi důležité,“ uvedl generální ředitel ZSSK Peter Helexa.
ZSSK měla v plánu vybudování střediska THÚ v Žilině již dlouhodobě, přičemž v rámci projektových příprav došlo k přehodnocení tohoto projektu na základě čehož byla předpokládaná hodnota zakázky snížena na částku necelých 65 milionů eur bez DPH, což bude uvedeno při vyhlášení veřejných zakázek ve věstníku.
Vybudování tohoto střediska bude financováno ze zdrojů Programu Slovensko 2021 – 2027. Evropská komise vydala pro dotčené projekty rozhodnutí ve věci oznámení státní podpory, čímž schválila projekt jako oprávněný ke spolufinancování z prostředků Evropské unie. Národní dopravce se bude spolupodílet na financování projektu i vlastními zdroji. V investičním plánu realizace investičních projektů na roky 2025 – 2027, který byl předložen ke schválení Ministerstvu dopravy SR, jsou uvedeny i výdaje na realizaci hodnoceného projektu.
Rovněž se při aktualizaci a přípravě vyšších stupňů projektové dokumentace přehodnotily i kapacitní potřeby projektu. Středisko THÚ bude sloužit pro všechny železniční dopravce, a proto kapacita střediska nemůže vycházet výlučně z potřeb ZSSK. Odstavné koleje jsou kratší s ohledem na prostorové možnosti zvolené lokality, což kompenzuje jejich vyšší počet, aby byla zachována provozní potřeba.
Výběr lokality v prostoru zrušené zřizovací stanice na západní straně stanice Žilina zohlednil majetkové poměry ZSSK a výlučné vlastnictví nemovitého majetku, na kterém bude středisko vybudováno, díky čemuž se výrazně snížily celkové investiční výdaje projektu. Výběr lokality podléhal dlouholetému procesu za účasti zástupců Ministerstva dopravy SR, manažera železniční infrastruktury Železnic Slovenské republiky (ŽSR), města Žilina a zástupců projektanta.
Projekt THÚ v Žilině již ohodnotil i Útvar hodnoty za peníze (ÚHP) Ministerstva financí Slovenské republiky. Železniční společnost Slovensko bere na vědomí doporučení ÚHP v aktualizaci projektu s cílem zajištění co nejlepších služeb pro cestující s ohledem na efektivní využití veřejných finančních prostředků.
Nové středisko THÚ v Žilině bude obsahovat haly provozního ošetření souprav, haly stabilního myče, koleje na čištění toalet, nové rozvody inženýrských sítí a další technologie potřebné pro údržbu železničních vozidel. Centralizace těchto činností přispěje k rychlejšímu a efektivnějšímu čištění a údržbě vlaků, což umožní lepší využití vozidel a snížení počtu vozidel udržovaných v záloze. Nová střediska budou navíc poskytovat moderní a bezpečné pracovní prostředí pro zaměstnance, čímž podpoří místní ekonomiky a zvýší zaměstnanost v regionech.
Středisko THÚ v Žilině bude jedním z pěti nových středisek, které ZSSK plánuje vybudovat a zprovoznit. Střediska v Humenném, Nových Zámcích a Zvolenu jsou již vybudována a aktuálně probíhá proces kolaudace, v Košicích se projekt THÚ aktuálně připravuje.
„ Moderní s střediska údržby vlaků, ať už v tak důležitém dopravním uzlu, jakým je Žilina, ale i po celém Slovensku, zajistí, že všichni železniční dopravci budou mít přístup k moderním a efektivním službám údržby, což přispěje k celkové kvalitě železniční dopravy v zemi ,“ na závěr dodává generální ředitel ZSSK Peter Helexa.