Letecká společnost SAS uvedla, že doufá, že převede dluh na vlastní kapitál a získá 9,5 miliardy švédských korun (972 milionů dolarů) v nové hotovosti, přičemž varovala před problémy s likviditou, pokud nedosáhne, jak zveřejnila čtvrtletní zpráva. Ztráta, která byla menší než před rokem. Dopravce, částečně vlastněný Švédskem a Dánskem, se roky potýkal s problémy a v únoru představil nový velký plán restrukturalizace, který podle něj závisí na získání tehdy blíže nespecifikovaného nového kapitálu.
„Kromě snížení nákladové struktury a zlepšení efektivity se SAS snaží převést přibližně 20 miliard SE dluhových a hybridních dluhopisů na kmenový kapitál a bude se také snažit získat minimálně 9,5 miliardy SE nového vlastního kapitálu,” uvedlo SAS v úterý.
Generální ředitel Anko van der Werff však analytikům po telefonické výzvě řekl, že zatím nedošlo k dostatečnému pokroku v plánech restrukturalizace, a obě vlády odmítly říci, zda by znovu splatily poté, co se společností dohodly na záchranné dohodě ve výši 3 miliard korun v roce 2020. Společnost SAS uvedla, že diskuse se zúčastněnými stranami celkově dosáhly „omezeného pokroku“ a její akcie klesly v 10:15 GMT o 7 %. „V případě, že očekávané sdílení zátěže, konverze dluhu a nový kapitál nebudou dokončeny tak, jak bylo plánováno, SAS nebude schopna podporovat svou stávající kapitálovou strukturu a současnou úroveň likvidity,“ uvedla společnost. SAS vykázala únor-duben ztrátu před zdaněním 1,56 miliardy korun proti loňské ztrátě 2,33 miliardy.
Dopravce se již před pandemií koronaviru potýkal s vysokými náklady a zvýšenou konkurencí. Letecký průmysl se nyní snaží vzpamatovat z COVID a SAS omezil svůj letní plát letů o 4 000 ze 75 000 plánovaných letů. „Vidíme zdravou základní poptávku, ale nejistota přetrvává,“ uvedl van der Werff v prohlášení. „Dopravu do Asie a z Asie nadále ovlivňují zbývající omezení COVID-19 a také geopolitická situace.“
Řekl agentuře Reuters van der Werff, že jedním z klíčových prvků záchranného plánu bylo snížit náklady na letadla pronajatá na asijské trasy, která zůstala nevyužita, a že SAS může pronajímatele žalovat u soudu, pokud by probíhající jednání byla neplodná. „Nevíme, kdy se ruský vzdušný prostor znovu otevře, a nemůžeme za tato letadla zaplatit, protože nám to neumožní přilákat investory. Noví investoři řeknou ‚musíte snížit zátěž a restrukturilizovat se, jinak nebudeme investovat,“ řekl v rozhovoru.